Diyet

Etkili Bir Diyet Süreci İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Fit ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak oldukça hassasiyet isteyen bir konu. Beslenme düzeni, spor, uyku düzeni gibi yaşam kalitesini etkileyen unsurlar aynı zamanda bireylerin sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olabilmeleri açısından da oldukça önemli. Özellikle beslenme düzeni; daha kaliteli yaşam standartlarına sahip olmak isteyenlerin öncelikli olarak dikkat etmeleri gereken bir etken. Bu bağlamda etkili bir diyet programı önceliği daha kaliteli ve sağlıklı yaşam standartlarına sahip olmak isteyenler için oldukça önemli olduğunu söylemek yanlış olmaz. Peki etkili bir diyet süreci nasıl tasarlanır? Bu yazımızda etkili bir diyet süreci için dikkat edilmesi gereken kriterlerin üzerinde duracağız.

Kişinin Kitle Yağ Endeksi Dikkate Alınarak Tasarlanmış Olması

Kitle yağ endeksi kişinin, boy ve kilo değişkenlerini hesaba katarak analiz edilen bir endekstir. Bu bağlamda diyetin karbonhidrat ya da protein ağırlıklı olması bu endekse göre belirlenir. Diyet programı yazdırmak isteyenler öncelikli olarak kitle yağ endeksini dikkate almalıdırlar. Eğer kişi beslenme ve diyet uzmanlarından kitle yağ endekslerini doğru bir şekilde ölçtürebilirseler, kısa sürede etkili sonuçlar alabilecekleri bir diyet programı için ilk adımı atmış olurlar.

Kişinin Sağlık Durumu ve Alerjik Hassasiyetlerinin Dikkate Alınması

Diyet programları hakkında genel olarak yanlış bir algı mevcut. Diyet programları kişinin kilo vermesi için tasarlanan tek yönlü beslenme programları değildir. Aksine diyet programı, kişinin daha sağlıklı ve daha sistemli bir beslenme düzenine sahip olabilmesi adına uzmanlar tarafından tasarlanan programlardır. Bu bağlamda, etkili bir diyet programı tasarlayabilmek için her şeyden önce kişinin sağlık durumu ve alerjik hassasiyetinin dikkate alınması gerekir. Eğer diyet programları bu etkenler dikkate alınmadan hazırlanırsa kişi için uzun vadede olumsuz sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir. Aynı şekilde alerjik hassasiyeti olan kişiler, bunu beslenme ve diyet uzmanlarına açıklayarak doğru protein ve karbonhidrat türlerini kapsayan bir diyet programına sahip olabilirler.

Mevcut Spor ve Egzersiz Programınız ile Entegre Olması

Uzun vadede etkili olacak diyet programı, gündelik hareket hacminizi ve enerji sarfiyatınızı dikkate alarak tasarlanmalıdır. Eğer spor ve egzersiz yapıyorsanız ya da yakın bir gelecekte başlayacaksınız, diyet programınızın da buna göre tasarlanması daha sağlıklı olacaktır. Bu bağlamda mevcut bir spor programınız varsa diyet programınızın da spor programınız ile entegre bir şekilde tasarlanması gerekir. Spor programınız gündelik enerji sarfiyatınızı aşağı yukarı şekillendirdiğinden diyet programının enerji ve sıvı kaybını hesaba katarak hazırlanması daha sağlıklı sonuçlar almanıza sebep olur.

Uzman Bir Hekim ya da Diyetisyen Tarafından Hazırlanmış Olması

Diyet programları ve sağlıklı beslenme pratikleri, öncelikli olarak kilo vermek ya da fazlalıklardan kurtulmak isteyenlere hitap eden bir uygulamalardır. Durumun böyle olması, hızlı bir şekilde kilo vermek isteyenlerin aceleci davranarak yanlış adımlar atmasına da sebebiyet vermektedir. Bu bağlamda insanların zafiyet ve umutlarından faydalanmak isteyen, herhangi bir uzmanlığı olmamasına rağmen sözde alternatif tıp kisvesi altında insanların dertlerine deva olduklarını iddia eden sahtekarlar da bol miktarda türemektedir. Durum böyle olunca tıbbi dayanağı olmayan sözde diyet programları, yukarıda saydığımız kriterleri dikkate almadan bu konuda herhangi bir bilgisi olmayan kişiler tarafından piyasaya sürülerek insanların sağlığını tehdit etmektedir. Bu gibi uygulamalara ve konu hakkında uzmanlığı olmayan kişilere kesinlikle itibar etmeyiniz. Kaliteli ve sağlıklı bir diyet programının alanında uzman, akademik ve bilimsel derinliği olan diyetisyen ya da doktorlar tarafından tasarlanması gerekmektedir. Özellikle yukarıda saydığımız kitle yağ endeksi gibi hassas istatistiklerin göz önünde bulundurulması, tasarlanacak olan diyet programının protein ya da karbonhidrat ağırlıklı hazırlanması uzmanlık gerektirmektedir. Bu bağlamda diyet programınızı kesinlikle alanında uzman ve bu konuda eğitim almış profesyonellere hazırlatmanız dikkat etmeniz gereken en önemli kriterlerden biridir.