Fitness Motivasyon

Fitness Sürecinde Motivasyon Sağlamak için Yapmanız Gerekenler

Fitness süreci fiziksel olduğu kadar zihinsel bir süreç olarak da bilinir. Özellikle devamlılık konusunda motivasyon sağlamanız, uygulamış olduğunuz fitness programından daha verimli bir şekilde yararlanmanıza olanak verebilir. Fitness motivasyonunu sağlamak ise oldukça zorlayıcı ve dirayet gerektiren bir konu. Bu yazımızda fiziksel olarak ağrılı ve yorucu bir süreç olan fitness sürecinde motivasyon sağlamanız için size basit ipuçları vereceğiz.

Evinize Yakın ve Kaliteli Bir Spor Salonı Seçerek Başlayın

Başlamak, spor ve fitness sürecinde en zorlu ve kararsız süreçlerden biri olarak öne çıkar. Bu bağlamda kaliteli bir spor salonu seçmeniz, başlamak için gerekli motivasyonu sağlama konusunda size yardımcı olacaktır. Fitness salonu seçerken ise sahip olunan aletler, duş ve sauna gibi hizmeteri, salonun havalandırması ve ferah olup olmaması gibi kriterleri geniş bir değerlendirmeye tabii tutun. Aynı şekilde seçeceğiniz spor salonu evinize on – on beş dakikalık bir yürüyüş mesafesinde olmalı. Bu sayede evden çıkıp salona gitme zahmetini en aza indirgeyebilirsiniz.

Fitness Tarzı Oluşturmaya Odaklanın

Fitness tarzı oluşturmak, kendi tarzınızı yansıtan spor kıyafetleri almak devamlılık konusunda daha iradeli olmanızı sağlar. Tarzınıza özen göstermeniz aynı zamanda sosyalleşme alanı olan spor salonunda kendinizi daha iyi hissetmenize da olanak verecektir. Bunun yanı sıra bandaj, eldiven, bileklik gibi spor aksesuarları da oluşturmuş olduğunuz tarzı desteklemek amacıyla kullanabilirsiniz.

Genellikle Bir Partnerle Çalışmaya Özen Gösterin

Salona partner ile gitmek için daha önceden gün ve saat kararlaştırmanız programlarınıza devamlılık sağlama konusunda size yardımcı olabilir. Aynı şekilde fitness salonunda partner ile çalışmak partnerinizle aranızda tatlı bir rekabet kızıştıracak ve daha tempolu bir şekilde çalışmanız için motive olmanızı sağlayacaktır.

Programınız Sıkıcı ise Yaratıcılık Katmaya Özen Gösterin

Özellikle başlangıç aşamasında hocaların vermiş olduğu programlar oldukça sıkıcı ve zorlayıcı olabilir. Bu sıkıcılığın üstesinden gelmek için programınıza ve yaptığınız hareketlere kendinizden bir şeyler katmayı deneyebilirsiniz. Sporda motivasyon sağlamak için zorlandığınız ve yapmakta zorlandığınız bazı hareketleri geçici süreliğine de olsa çıkartabilir ve keyif aldığınız hareketlere odaklanabilirsiniz. Aynı şekilde kendi oluşturduğunuz ve elastikiyet gerektiren bazı hareketlerle özellikle ısınma sürecine yaratıcılığınızı katabilirsiniz.

Tempolu ve Sizi Motive Eden Bir Müzik Listesi Oluşturun

Fitness sürecinde ve spor salonunda müzik olmazsa olmazlardan. Ayrıca doğru seçilmiş ve tempolu müziklerden oluşan bir müzik listesi fitness esnasında inanılmaz bir motivasyon kaynağı olabiliyor. Bu doğrultuda sizi motive eden müziklerden oluşan bir çalma listesi oluşturarak fitness süresine renk katabilirsiniz. Bu listeniz için müzik seçerken ise yorulsanız bile devam edeceğiniz şarkılara odaklanmaya özen gösterin. Örneğin Eminem’in “Till I Collapse”, Beyonce’nin “Run the World” gibi parçaları adeta spor salonu için yazılmış şarkılardır. Bu ve bunun gibi müziklerle zenginleştireceğiniz listeniz sizin özellikle salonda daha motivasyonlu bir şekilde çalışmanıza olanak verecektir.

Gelişiminize ve Sonuçlara Odaklanın

Uygulamış olduğunuz fitness programı eğer profesyonel hocalar tarafından yapıldıysa, vücut yağ indeksinize göre en hızlı şekilde sonuç verecek programdır. Eğer programınızı eksiksik ve devamlı bir şekilde uygularsanız en hızlı şekilde sonuç alacağınızı söylemek yanlış olmaz. Motivasyonunuzu arttırmak için haftalık hedefler koyabilir ve sonuçlarınızı hafta bitiminde gözlemleyebilirsiniz. Koyacağınız hedefler kolaydan zora doğru gitsin. Örneğin ilk hafta sizi zorlamayacak bir hedef belirleyin. Bu hedef kilonuzla ya da uyguladığınız hareketlerle ya da kondisyonunuzla alakalı olabilir. Hedefinize ulaştığınızda hem çalışmalarınızın sonuç verdiğini hissedecek hem de sonraki hafta koyacağınız daha zorlayıcı olan hedefe daha motive bir şekilde odaklanmanızı sağlayacaktır.