Sağlıklı Yaşam için Spor

Sağlıklı Yaşam İçin Yapabileceğiniz Spor Dalları

Düzenli olarak spor yapmak, yaşam kalitenizi yükselten ve daha sağlıklı bir şekilde yaşamanıza olanak veren bir etkinliktir. Sporu bir zorunluluk olarak yapmaktan ziyade hobi olarak benimsemek ona vakit ayırmamızı kolaylaştırır ve daha fazla verim almamıza olanak verir. Durum böyle olunca gündelik hayatın yoğunluğunda onu bir hobi olarak benimseyebilmek de önemli bir hal alır. Bu yazımızda hobi olarak amatör düzeyde ilgilenebileceğiniz spor dallarına ve uygulamalarına yer vereceğiz.
 

Motivasyon Odaklı Bir Spor: Koşu

 
Düzenli olarak spor salonuna gitmeye vakit ayıramayan kullanıcılarımız için en ideal spor dallarından biri olan koşu, sağlıklı bir yaşam için son derece avantajlıdır. Fitness kadar vakit ayırmanız gerekmeyen bu etkinlikte, haftanın belirli günleri size uygun olan sahil, park gibi konumlarda yarım saatle bir saat arası koşabilirsiniz. Düzenli olarak yaptığınızda kendinizi spor yapma konusunda daha kolay motive edecek ve zamanla formunuzu da düzene sokacaksınızdır. Aynı zamanda koşu sporu, kondisyonu sağlayabilmeniz açısından da büyük yarar sağlar. Uzun zamandan beri egzersiz yapmayanlar kondisyonlarını yeniden kazanabilmek için spora koşu ile başlayabilirler. Kondisyon sağlandıktan sonra ise fitness, body building gibi daha ağır egzersizlere geçiş daha kolay olacaktır.
 

Hem Eğlenceli Hem Sağlıklı Olsun Diyorsanız: Yüzme

 
Yüzme havuzlarının yaygınlaşmasıyla birlikte dört mevsim için uygun bir spor haline gelen yüzme, düzenli olarak yapıldığında fitness gibi etki edebilen bir spor. Aynı zamanda bir o kadar da eğlenceli olan yüzme, özellikle sudan vazgeçemeyenler için ideal. Kilo vermek, fit kalmak ve sağlıklı yaşamak isteyenler için en ideal sporlardan olan yüzme hobi olarak da yapılabilir. Evinizin yakınlarında güvenebileceğiniz bir yüzme salonu varsa, aileden birileriyle ya da arkadaşlarınızla kayıt olabilirsiniz. Haftanın belirli günleri ortalama 1 ya da 2 saat ayıracağınız yüzme sayesinde daha hızlı bir şekilde forma gireceğinizi söylemek yanlış olmaz.
 

Futboldan Keyif Alıyorsanız Haftada Bir Kez: Halı Saha Maçı

 
Futbol, özellikle takım oyununu sevenlerin ve arkadaşlarıyla vakit geçirmek isteyenlerin en favori sporlarından. Kültürümüzde de son derece yaygın olan arkadaşlar arasında halı saha maçları kondisyonunuzu korumanıza ve kendinizi formda hissetmenize de yardımcı olabilir. Bu bağlamda arkadaşlarınızla haftada bir kere düzenleyeceğiniz halı saha maçları, hobi olarak sürdürebileceğiniz spor etkinliklerinden biri olabilir. Fakat halı saha maçına başlamadan önce yeteri kadar ısındığınızdan ve açma germe hareketleri ile kendinizi tempoya hazırladığınızdan emin olun.
 

Fitness ile Bedensel Zindeliğinizi Maksimum Seviyeye Çıkarın

 
Spor salonlarının yaygınlaşmasıyla birlikte en popüler sporlardan biri olan fitness, işin tutkunu olanlar için bir hobinin ötesinde adeta bir yaşam biçimi halini aldı. Durum böyle olunca da fitness’ın popülerliği günden güne arttı. Fitness, özellikle sağlıklı ve gösterişli bir vücut isteyenlerin başvurduğu spor dallarından biri. Profesyonel olarak yapıldığı gibi hobi olarak da yapılabilecek bir aktivite. Diğer spor dallarına göre daha yoğun ve daha tempolu bir etkinlik olan fitness birde fazla spor disiplinin bir araya gelmesiyle uygulanır. İçerisinde koşu, ağırlık kaldırma gibi farklı uygulamaları da barındıran fitness vücut tipi, boy, kilo ve yaşa göre farklı şekillerde ya da programlarda uygulanabilir. Fakat fitness’a başlamadan önce dikkat etmeniz gereken birçok kural bulunmaktadır. Uyguladığınız fitness programının profesyonel olması ve fitness programınızla uyumlu bir beslenme programına da sahip olmanı yaptığınız sporun etkili olması açısından son derece önemlidir. Durum böyle olunca da fitness için profesyonel ve işinde uzman hocalarla çalışmanız gerektiğini söylemek yanlış olmayacaktır.